Dilema "Klíma vs. Kapitalizmus" je falošná

Autor: Dominik Hatiar | 22.9.2019 o 13:47 | (upravené 22.9.2019 o 14:19) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  448x

Na záchranu zdravia planéty nepotrebujeme Októbrovú revolúciu, Ho Či Minha a Che Guevaru, ale odvážnych politikov, investície a spravodlivú reguláciu. To všetko ponúka slovenský „Green New Deal“ koalície PS/Spolu.

Pri čítaní novín v týchto dňoch nadobudnete pocit, že s planétou to vyzerá riadne apokalypticky. Nielenže ľudstvo prehráva boj o záchranu klímy, ono to vypadá na poriadny debakel. Svetové, ako aj slovenské emisie CO2 rastú. Zatiaľ čo taký Elon Musk pripravuje osídlenie Marsu pre vrchné 1%, nám ostatným neostáva nič iné, ako problém klímy vyriešiť.

No a keďže ide o ekonomický problém, stále viac ľudí tvrdí, že klimatickú zmenu zastavíme len ak zastavíme aj kapitalizmus. Vraj môžeme mať buď zdravú planétu, alebo kapitalizmus, avšak rozhodne nie oboje.

V skutočnosti je to ale recept na katastrofu, ktorý robí problém zbytočne ťažším. Ak niekto nenávratne poškodil slovenskú prírodu, tak to bol práve komunizmus a plánovaná ekonomika. Od pádu bývalého režimu sme naše emisie znížili takmer o polovicu. Ak sa z boja sa klímu stane boj sa zmenu svetového hospodárskeho systému, tak s riešením problému skončíme skôr než sme začali.  

Faktom je, že kapitalizmu sa nedarí znižovať emisie. 71% svetových emisií produkuje len 100 spoločností – prevažne producenti ropy a plynu. Niektoré dokonca roky financovali popieranie klimatickej zmeny.  Kapitalizmus naďalej parazituje na svetovom prírodnom bohatstve pretože v cenách produktov nie sú zohľadnené ich prírodné a klimatické náklady. Tie avšak nezmiznú - len sa presunú do budúcnosti s veľkým úrokom, podobne ako dlh. No a problémom je, že tento dlh nesie podobu povodní, rastúcej hladiny mora, požiarov, súch, šírenia tropických chorôb a predčasných úmrtí.

Avšak kapitalizmus vie s pomocou politikov vyriešiť to, čo sám spôsobuje. Potrebuje len dôsledný plán, odvážnych politikov, investície a daňovú a regulačnú politiku, ktorá spoplatní environmentálne náklady.

Slovenský „Green New Deal“ koalície PS/Spolu dáva investorom jasný signál, aby najneskôr do roku 2050 opustili spoločnosti, ktorých stratégia nezohľadňuje cieľ uhlíkovej neutrality.

Súkromnému sektoru dáme k dispozícií 3-krát väčší objem peňazí z predaja emisných povoleniek, ktoré pôjdu na dlhodobé zelené projekty. Naše inovačné ťaženie posilníme zavedením národnej priemyselnej stratégie, ktorá určí naše priority a ciele v rozvoji zelených technológií. Posilníme aj program zelená domácnostiam, čím vytvoríme príležitosti pre zelených podnikateľov. Národné a európske daňové politiky spoplatnia aktivity spôsobujúce emisie. Vyzbierané zdroje avšak okamžite vrátime do systému na zelené projekty v regiónoch. Naplnenie ambicióznych klimatických cieľov nám umožní stav klimatickej núdze, ktorý spraví z ochrany klímy organizačný princíp štátu.

Žiadne z týchto opatrení nie je proti-kapitalistické. Ich cielom je nastoliť cenové stimuly a regulácie, vďaka ktorým trhová ekonomika naštartuje inovácie, zníži ceny zelenej energie a vytvorí pracovné miesta budúcnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?